Jak wymieniać waluty w XXI wieku?

Dzisiaj z walut różnych krajów korzystamy znacznie częściej niż przed laty. To skutkuje również w zwiększeniu liczby transakcji polegających na wymianie walut. Jak możemy obecnie wymieniać waluty?

 

Wymiana walut to procedura, która polega na zamianie waluty jednego kraju na walutę używaną w drugim kraju według określonego kursu. Waluty posiadają różne wartości, dlatego też kurs pozwala na ustalenie, jaką ilość środków pieniężnych można otrzymać po takiej transakcji.

 

Dzisiaj, aby wymienić walutę, na przykład funta brytyjskiego (GBP), euro (EUR), dolara amerykańskiego (USD) czy franka szwajcarskiego (CHF), wcale nie trzeba udawać się do kantoru. Transakcję można zrealizować również przez internet!

 

Kantory stacjonarne – gotówka z ręki do ręki

Najstarszą metodą wymiany walut jest skorzystanie z kantorów stacjonarnych. To punkty, w których można wymienić waluty różnych krajów, w tym głównie waluty europejskie. Do kantoru zanosimy gotówkę i wymieniamy ją po określonym kursie zakupu albo sprzedaży.

 

Wymiana walut prowadzona w taki właśnie sposób jest bardzo popularna w miejscowościach turystycznych oraz nadgranicznych, gdzie najczęściej pojawia się konieczność zakupienia lokalnej waluty.

 

Głównym minusem kantorów są mniej korzystne kursy, co powoduje, że za określoną sumę waluty możemy dostać mniej pieniędzy. Dodatkowo, pojawia się kwestia bezpieczeństwa, ponieważ cała transakcja odbywa się gotówkowo, co zwiększa ryzyko kradzieży.

 

Kantory internetowe – wymiana walut online

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się obecnie kantory internetowe. To specjalne serwisy online, w których można wykonać wymianę walut. Cała transakcja odbywa się wtedy online i można zrealizować ją w dowolnym miejscu i momencie.

 

Z takiej metody wymiany walut korzystają często zarówno osoby prywatne, na przykład spłacające kredyty walutowe, jak również przedsiębiorcy, którzy prowadzą handel zagraniczny.

 

Wymiana walut w kantorze internetowym może odbywać się na dwa sposoby:

  • z portfela walutowego – to specjalne konto w kantorze internetowym, które zasilane jest pieniędzmi, na przykład z przelewu, wtedy środki wymieniane są w ramach portfela
  • z rachunku bankowego – bez zakładania portfela walutowego, wykonuje się bezpośredni przelew ze swojego konta, następnie otrzymuje się przelew zwrotny na wskazany rachunek

 

Główną zaletą kantorów internetowych jest ich wygoda, lecz również warto wskazać na korzystne kursy walut w porównaniu ze zwykłymi kantorami stacjonarnymi, a nawet bankami.

 

Karty walutowe – nie tylko bankowe

Rosnącym zainteresowaniem cieszą się karty walutowe. Jedną z najpopularniejszych kart tego typu jest Revolut.

 

Wymiana walut odbywa się wtedy w ramach karty wielowalutowej oraz na koncie użytkownika. Karta pozwala także na pobieranie gotówki w wielu walutach w bankomatach oraz na płacenie nią w sklepach. To bardzo pomocne narzędzie podczas zagranicznych wojaży.

 

Banki – wymiana walut na walutowych kontach bankowych

Warto także zaznaczyć, że wymiana walut może odbywać się w banku. W tym przypadku można również skorzystać ze wspominanych powyżej kart wielowalutowych, ale również zakładać konta walutowe. Po dokonaniu wpłaty na konto walutowe w złotym, pieniądze są automatycznie wymieniane na określoną walutę.

 

Konta i karty walutowe to wygodne rozwiązanie przy zakupach online, ale również wybierają je osoby, które podróżują, a także oszczędzają pieniądze w innych walutach obcych.

 

Podsumowując, wymiana walut w XXI wieku może odbywać się na wiele sposobów. Jeśli również chcesz wymienić pieniądze, masz do dyspozycji kilka sprawdzonych metod. Wybierz taką, która będzie najwygodniejsza, najszybsza, a także zaoferuje najlepszy kurs!